< < < Geri Dön  |  Yazı Tarihi : 01.03.2011 02:56:53 | Okunma : 2126


CEMAAT ADALETE SIZMIŞ, KENDİ KURALLARINI UYGULUYOR

Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın yazdığı “HALİÇTE YAŞAYAN SİMONLAR-Dün Devlet Bugün Cemaat” kitabı daha çok tartışılacak gibi gözüküyor. Cemaat-yargı ilişkilerini ortaya koyan kısa bir bölümünü bilgilerinize sunuyorum:

 

   “Cumhuriyet Savcılarının görevi kamu adına soruşturma yürütmek ise, soruşturma yürütme yetkisi il savcısına aitken, neden il savcısına veya o mahkemenin savcı vekiline bilgi verilmiyor ve üst savcıların bilgisi olmamasına rağmen birilerinin haberi oluyor. Hatta yeni dalga bir operasyonun geleceğini cemaate yakın gazeteciler ve internet siteleri biliyor. Görülen o ki, bazı savcılar amir olarak il savcısına bağlı değil. Başka yerlerin talimatı ile hareket ediyor.

 

     Bu kadar açık bir durum hâlâ basit bir şey zannedilerek seyrediliyor. Hiçbir yerde bir savcı bu kadar pervasız davranamaz, davranır ise bedelini öder. Fakat şimdi görüyoruz ki bir-iki kez değil, pek çok defa kural ihlali yapılıyor. Bu sistemin ve bir yerde düzenin bozulması kalıcı etkiler yaratarak gelecek için de tehlikeli sinyaller vermektedir.

 

     Diğer yandan yapanın her yaptığı yanına kâr kalıyor. Bazı ihbarcılar hiç araştırılmıyor. Normalde tek bir kişide bulunması imkânsız, en az on kişilik bir ekibin birkaç ayda toplayacağı bilgileri içeren isimsiz, imzasız ihbar mektupları insanların suçlanması için kullanılıyor. Belli amaçlar için yazıldığı ortada olan ihbarlar kötü niyetlilerin silahına dönüşüyor. Kesin deliller üstüne kurulan hukuk sistemimiz imzasız, kimliksiz, kasıtlı amaçlar için yazıldığı belli olan ihbar mektuplar ile kim oldukları belli olmayan, söylediklerini her gün değiştiren, çoğu bulunup getirildiğinde yalan söylediği anlaşılan gizli tanıkların hayatın olağan akışına uygun olmayan beyanlarına emanet edilmiş durumdadır.

 

     Bütün bu olanları adalet teşkilatının kendi işleyişiyle ilgili sorunlar olarak görmek mümkün değildir. Bu olaylar adaleti öyle bir noktaya getirmektedir ki,  adaletsizlik organına dönüştürmektedir. Bu durum bir süre daha devam ederse olacakları akılla izah etmek mümkün olmaz.

   

     Şu çok açık ve net: Bir örgüt, cemaat adalete sızmış, kendi kurallarını uyguluyor, kendi operasyonlarını yapıyor. Ortada hukuk yok. Kimsenin numara yapmasının, bilmiyoruz demesinin anlamı yok. Bütün avukatlar, gazeteciler, polisler verilecek kararların ne olacağını merak dahi etmiyor. Zira, karar ve net olarak davaya hangi savcı ya da hâkimin bakacağı biliniyor. Herkes bu durumun farkında ama hâlâ kralın ne kadar güzel bir elbisesi var diyoruz. Kral çıplak!!

 

     Tarafsız hâkim ve savcılar hukuka göre davranırken, cemaat taraftarları örgütlü ve hukuka göre değil, cemaatin talimatına göre davranıyor. Cemaatin istemediği kişiler serbest bırakılınca bu defa cemaatin etkilediği medya o savcı ve hâkimi topa tutuyor, haksız itham ve suçlamalar, linç kampanyaları ile hâkim ve savcılar taciz ediliyor, çalıştırılamaz hale getiriliyor. Cemaatin tutuklanmasını istediği kişiler tutuklanınca bu kez bu savcı ve hâkimlere övgüler yağdırılıyor. Hukuk sistemindeki tarafsız hâkim ve savcılar korumasız, desteksiz ve zor durumda bırakılmıştır. Görülmekte olan bir dava hakkında TBMM’de bile görüşme yapılamaz şeklindeki Anayasanın, hâkimleri koruyan maddeleri neden işletilmiyor? Tüm dava dosyaları ve deliller belli yerlere servis edilerek linç kampanyaları yürütülüyor. Ama buna karşı hiçbir şey yapılmıyor.

 

     Et kokarsa tuzlanır, tuz kokarsa ne yapılır? Kurumlar ve kişiler hatalı davranırsa hukuk onların yanlışlığını bulur ve düzeltir.Ama adalet bozulursa onu kim düzeltecek? Türkiye’de adalet çürüyor. Gerçi zaten çürümüştü ama bu defa yok ediliyor. Bu durumdan herkes, en fazla da bugün bu duruma yol açanlar zarar görecek. Böyle giderse iş adaletten çıkacak ve insanlar silaha sarılacak. İnsanların hayatları, şerefleri ile bu kadar oynanırsa, onlara en yakışıksız isnatlarda bulunulursa, hayatta onurlarından başka kaybedecekleri olmayanlar, kendilerine atılan lekeyi temizlemek için her şeyi yaparlar. Bu duruma çok uzak değiliz artık.”

 

     Bu kitabı, özellikle, VATAN’ından çok cebini düşünen sanatçı takımının okuması gerekiyor.


Tarih : 25.09.2021 09:17:53
MERSİN’İN KIR ÇİÇEKLERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ELİYLE YEŞERİYOR
Devamı...

Tarih : 18.09.2021 19:16:27
YENİŞEHİR BELEDİYESİ ÖZGÜN PROJELERİYLE TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLUYOR.
Devamı...

Tarih : 10.09.2021 11:10:42
STOKLARDAKİ EMTİANIN İMHA EDİLMESİ
Devamı...

Tarih : 4.09.2021 14:07:12
KONKORDATO SÜRECİNDEKİ BORÇLUDAN OLAN ALACAKLAR İÇİN ŞÜPHELİ ALACAK KARŞILIĞI AYRILIP AYRILMAYACAĞI
Devamı...

Tarih : 28.08.2021 18:06:46
LOJİSTİK VE TAŞIMACILIK SEKTÖRÜNÜN YOLU 29 Eylül – 02 Ekim 2021 TARİHLERİNDE MERSİN’DE KESİŞECEK
Devamı...

Tarih : 23.08.2021 09:42:05
YATIRIMDA FİİLEN KULLANILAN VEYA KULLANILMAYAN YATIRIM KREDİLERİ VE İŞLETME KREDİLERİNE İLİŞKİN FAİZ VE VADE FARKLARININ DURUMU
Devamı...

Tarih : 14.08.2021 15:15:42
BÜYÜK ÖDÜL GECESİ 15 EYLÜL’DE MERSİN DİVAN OTEL’DE YAPILACAK
Devamı...

Tarih : 6.08.2021 18:16:34
YABANCI PARA CİNSİNDEN DEFTER TUTAN MÜKELLEFİN DÖNEM SONU İŞLEMLERİNDE KUR FARKI UYGULAMASI
Devamı...

Tarih : 31.07.2021 10:01:44
SERBEST BÖLGEYE VERİLEN TAŞIMACILIK HİZMETİNDE KDV İSTİSNASI
Devamı...

Tarih : 27.07.2021 09:19:40
“TÜRKİYE’NİN TALİBAN İNANCIYLA ALAKALI TERS BİR YANI YOK”
Devamı...

Tarih : 16.07.2021 17:42:26
BELEDİYELERDE PROJE VE FİNANS YÖNETİMİNİN ÖNEMİ
Devamı...

Tarih : 10.07.2021 09:14:49
AİLE DESTEKLERİ SİGORTASI
Devamı...

Tarih : 2.07.2021 17:45:15
ENFLASYONLA SAMİMİ MÜCADELEYİ DESTEKLEYECEK KURUMSAL YAPI GEREKİYOR
Devamı...

Tarih : 25.06.2021 17:53:27
DEVLETİN TÜMÜNE ÇÖKTÜLER!
Devamı...


 
Anasayfa              |               İletişim            |              Giriş Sayfam Yap              |              Sık Kullanılanlara ekle              |              Gizlilik İlkeleri
 
  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..! ahmetakin.com.tr Copyright 2011-2021 Tüm hakları saklıdır..!

URA MEDYA