< < < Geri Dön  |  Yazı Tarihi : 01.03.2011 03:06:07 | Okunma : 2022


MERSİN CHP’DE ÖN SEÇİM AĞIRLIK KAZANIYOR

Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanı seçildiği Mayıs Kurultayı’ndan sonra yazmış olduğum bir makalede, üye ve örgüt yapısındaki sorunlardan dolayı CHP’de yapılacak ön seçimin sağlıksız sonuçlar ortaya çıkarabileceğini ve eğilim yoklaması sonuçları da dikkate alınarak yapılacak objektif değerlendirmeler yoluyla milletvekili adaylarının merkez yoklaması yöntemi ile belirlenmesinin daha yararlı olacağını belirtmiştim. Tabii, bu değerlendirmeleri yaparken, taşların yerinden oynatılmasının CHP’de karışıklığa yer açacağını ve bu nedenle fazla bir itiraz gelmeyeceğini düşünmüştüm. Çünkü, parti içi demokrasi rafa kaldırılmış, “Baykal-Sav” ekibinin demir yumruğu herkesi sindirmişti. Parti üyeleri ve delegeler adeta özgürlüklerini kaybetmişti. Zaten, bu nedenle de, kurultay delegesi olduğum bir dönemde kendi rızam ile parti üyeliğimi askıya almıştım.  

     Şimdi ise durum değişti. Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkanlığı ile birlikte Cumhuriyet Halk Partisi sanki yeniden doğdu. CHP ile halkın arasına örülen duvarlar bir bir yıkılmaya başlandı. Yıllardır seslerini çıkaramayan ve sindirilen partililer büyük bir coşku ile parti içi demokrasi ve hukukun yaşama geçirilmesini haykırmaya başladılar. Kılıçdaroğlu’nun söylediği gibi korku imparatorluğu yıkılmıştı. Kılıçdaroğlu’nun Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın yazılı uyarısı sonucunda, yeni tüzük hükümlerini uygulayarak on üç genel başkan yardımcısı ile genel sekreterini belirlediği kararında Önder Sav ve ekibini yönetimin dışında bırakması parti içi çekişmeyi ön plana çıkardı. Parti tabanı ve kamuoyunun Kılıçdaroğlu’na desteğinin artması, Önder Sav ve arkadaşlarının şimdilik cephe gerisine çekilmelerine yol açtı. Depremin artçı sarsıntıları da durmuş görünüyor. CHP’de parti içi çekişme her zaman olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Keşke, bu çekişmeler koltuk korumak için değil de, yönetim anlayışı ve program bazında yapılabilse.

    Kamuoyu desteğini arkasına alan Kılıçdaroğlu’nun, tüzük kurultayı ile yeni parti meclisi seçimlerini mümkün olan en kısa süre içinde yapması, hem kendisine hem de partiye avantaj sağlayacaktır. Çarşaf liste ile yapılacak parti meclisi seçiminde temsilde adalet de sağlanmış olacaktır. Görevdeki il yönetimlerinin de görüşlerinin bu yönde olduğu anlaşılmaktadır. Buna paralel olarak, milletvekili adaylarının belirlenmesinde, bazı sakıncalarına rağmen ön seçim mekanizmasının devreye sokulması CHP’de bütünlüğün korunması ve küskünlüklerin ortadan kaldırılması açısından yararlı olacaktır.

     Ön seçimlerin genişletilmiş delege listesi ile yani il, ilçe ve ön seçim delegeleriyle hakim denetiminde yapılması esas olmalıdır. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyük kentlerde genel merkez tarafından yüzde beş kontenjan kullanılabilinmelidir. CHP’nin zayıf olduğu küçük illerde ise ön seçimin hiçbir anlamı olmayacağı için merkez yoklaması zorunluluk olmaktadır.

     Bu önerilerim bazı milletvekilleri ile genel merkez yöneticilerinin hoşuna gitmemiş olabilir. Onlar da, Genel Başkanı baskı altında tutarak ya da etkileyerek merkez yoklamasının yararlarına inandırma çabası içine girebilirler ve ön seçim uygulamasının bundan sonraki seçimler için uygulanmasını gündeme getirebilirler. Koltuklarını korumanın peşine düşebilirler. Tanıdığımız kadarıyla, Kemal Kılıçdaroğlu bu şekilde düşünenlere prim vermeyecektir. Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu da dikkate aldığımızda bir tek kişiyi bile üzmek ve küstürmek lüksü yoktur.

     Ön seçimin sakıncaları çok iyi bilinmektedir. Ancak, parti içi mücadele ve çekişmeyi düşündüğümüzde, güvenli bir şekilde yapılacak ön seçim tüm kırgınlık, küslük ve ayrılıkların panzehiri olabilir.  Mersin için de aynı şeyleri söyleyebiliriz. “Baykal-Sav” ekibinin partinin tek hakimi olduğu dönemde hiç kimse eleştiri yapma cesaretini gösteremiyordu. Çünkü, siyasetteki geleceklerinin birkaç kişinin iki dudağının arasında olduğunu biliyorlardı. “Kılıçdaroğlu-Sav” ikilisi işbaşına geldiğinde ise umutlandılar. Parti tabanının umudunu pekiştirmek gereğini hisseden Kılıçdaroğlu’nun son manevrası ile de umutlar daha çok arttı. İl yönetimleri, ilçe yönetimleri ve delegeler şimdi daha özgür. Gerçekten hak edenlerin milletvekili olması bilinci hakim olmaya başlıyor. Kılıçdaroğlu’na güvenin artması partililere de olumlu yansıyor. Kişiler için değil ilkeler ve önce insan için siyaset yapılması gerçeği etkin olmaya başlıyor.


Tarih : 25.09.2021 09:17:53
MERSİN’İN KIR ÇİÇEKLERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ELİYLE YEŞERİYOR
Devamı...

Tarih : 18.09.2021 19:16:27
YENİŞEHİR BELEDİYESİ ÖZGÜN PROJELERİYLE TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLUYOR.
Devamı...

Tarih : 10.09.2021 11:10:42
STOKLARDAKİ EMTİANIN İMHA EDİLMESİ
Devamı...

Tarih : 4.09.2021 14:07:12
KONKORDATO SÜRECİNDEKİ BORÇLUDAN OLAN ALACAKLAR İÇİN ŞÜPHELİ ALACAK KARŞILIĞI AYRILIP AYRILMAYACAĞI
Devamı...

Tarih : 28.08.2021 18:06:46
LOJİSTİK VE TAŞIMACILIK SEKTÖRÜNÜN YOLU 29 Eylül – 02 Ekim 2021 TARİHLERİNDE MERSİN’DE KESİŞECEK
Devamı...

Tarih : 23.08.2021 09:42:05
YATIRIMDA FİİLEN KULLANILAN VEYA KULLANILMAYAN YATIRIM KREDİLERİ VE İŞLETME KREDİLERİNE İLİŞKİN FAİZ VE VADE FARKLARININ DURUMU
Devamı...

Tarih : 14.08.2021 15:15:42
BÜYÜK ÖDÜL GECESİ 15 EYLÜL’DE MERSİN DİVAN OTEL’DE YAPILACAK
Devamı...

Tarih : 6.08.2021 18:16:34
YABANCI PARA CİNSİNDEN DEFTER TUTAN MÜKELLEFİN DÖNEM SONU İŞLEMLERİNDE KUR FARKI UYGULAMASI
Devamı...

Tarih : 31.07.2021 10:01:44
SERBEST BÖLGEYE VERİLEN TAŞIMACILIK HİZMETİNDE KDV İSTİSNASI
Devamı...

Tarih : 27.07.2021 09:19:40
“TÜRKİYE’NİN TALİBAN İNANCIYLA ALAKALI TERS BİR YANI YOK”
Devamı...

Tarih : 16.07.2021 17:42:26
BELEDİYELERDE PROJE VE FİNANS YÖNETİMİNİN ÖNEMİ
Devamı...

Tarih : 10.07.2021 09:14:49
AİLE DESTEKLERİ SİGORTASI
Devamı...

Tarih : 2.07.2021 17:45:15
ENFLASYONLA SAMİMİ MÜCADELEYİ DESTEKLEYECEK KURUMSAL YAPI GEREKİYOR
Devamı...

Tarih : 25.06.2021 17:53:27
DEVLETİN TÜMÜNE ÇÖKTÜLER!
Devamı...


 
Anasayfa              |               İletişim            |              Giriş Sayfam Yap              |              Sık Kullanılanlara ekle              |              Gizlilik İlkeleri
 
  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..! ahmetakin.com.tr Copyright 2011-2021 Tüm hakları saklıdır..!

URA MEDYA