< < < Geri Dön  |  Yazı Tarihi : 01.03.2011 03:06:07 | Okunma : 1667


MERSİN CHP’DE ÖN SEÇİM AĞIRLIK KAZANIYOR

Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanı seçildiği Mayıs Kurultayı’ndan sonra yazmış olduğum bir makalede, üye ve örgüt yapısındaki sorunlardan dolayı CHP’de yapılacak ön seçimin sağlıksız sonuçlar ortaya çıkarabileceğini ve eğilim yoklaması sonuçları da dikkate alınarak yapılacak objektif değerlendirmeler yoluyla milletvekili adaylarının merkez yoklaması yöntemi ile belirlenmesinin daha yararlı olacağını belirtmiştim. Tabii, bu değerlendirmeleri yaparken, taşların yerinden oynatılmasının CHP’de karışıklığa yer açacağını ve bu nedenle fazla bir itiraz gelmeyeceğini düşünmüştüm. Çünkü, parti içi demokrasi rafa kaldırılmış, “Baykal-Sav” ekibinin demir yumruğu herkesi sindirmişti. Parti üyeleri ve delegeler adeta özgürlüklerini kaybetmişti. Zaten, bu nedenle de, kurultay delegesi olduğum bir dönemde kendi rızam ile parti üyeliğimi askıya almıştım.  

     Şimdi ise durum değişti. Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkanlığı ile birlikte Cumhuriyet Halk Partisi sanki yeniden doğdu. CHP ile halkın arasına örülen duvarlar bir bir yıkılmaya başlandı. Yıllardır seslerini çıkaramayan ve sindirilen partililer büyük bir coşku ile parti içi demokrasi ve hukukun yaşama geçirilmesini haykırmaya başladılar. Kılıçdaroğlu’nun söylediği gibi korku imparatorluğu yıkılmıştı. Kılıçdaroğlu’nun Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın yazılı uyarısı sonucunda, yeni tüzük hükümlerini uygulayarak on üç genel başkan yardımcısı ile genel sekreterini belirlediği kararında Önder Sav ve ekibini yönetimin dışında bırakması parti içi çekişmeyi ön plana çıkardı. Parti tabanı ve kamuoyunun Kılıçdaroğlu’na desteğinin artması, Önder Sav ve arkadaşlarının şimdilik cephe gerisine çekilmelerine yol açtı. Depremin artçı sarsıntıları da durmuş görünüyor. CHP’de parti içi çekişme her zaman olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Keşke, bu çekişmeler koltuk korumak için değil de, yönetim anlayışı ve program bazında yapılabilse.

    Kamuoyu desteğini arkasına alan Kılıçdaroğlu’nun, tüzük kurultayı ile yeni parti meclisi seçimlerini mümkün olan en kısa süre içinde yapması, hem kendisine hem de partiye avantaj sağlayacaktır. Çarşaf liste ile yapılacak parti meclisi seçiminde temsilde adalet de sağlanmış olacaktır. Görevdeki il yönetimlerinin de görüşlerinin bu yönde olduğu anlaşılmaktadır. Buna paralel olarak, milletvekili adaylarının belirlenmesinde, bazı sakıncalarına rağmen ön seçim mekanizmasının devreye sokulması CHP’de bütünlüğün korunması ve küskünlüklerin ortadan kaldırılması açısından yararlı olacaktır.

     Ön seçimlerin genişletilmiş delege listesi ile yani il, ilçe ve ön seçim delegeleriyle hakim denetiminde yapılması esas olmalıdır. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi büyük kentlerde genel merkez tarafından yüzde beş kontenjan kullanılabilinmelidir. CHP’nin zayıf olduğu küçük illerde ise ön seçimin hiçbir anlamı olmayacağı için merkez yoklaması zorunluluk olmaktadır.

     Bu önerilerim bazı milletvekilleri ile genel merkez yöneticilerinin hoşuna gitmemiş olabilir. Onlar da, Genel Başkanı baskı altında tutarak ya da etkileyerek merkez yoklamasının yararlarına inandırma çabası içine girebilirler ve ön seçim uygulamasının bundan sonraki seçimler için uygulanmasını gündeme getirebilirler. Koltuklarını korumanın peşine düşebilirler. Tanıdığımız kadarıyla, Kemal Kılıçdaroğlu bu şekilde düşünenlere prim vermeyecektir. Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu da dikkate aldığımızda bir tek kişiyi bile üzmek ve küstürmek lüksü yoktur.

     Ön seçimin sakıncaları çok iyi bilinmektedir. Ancak, parti içi mücadele ve çekişmeyi düşündüğümüzde, güvenli bir şekilde yapılacak ön seçim tüm kırgınlık, küslük ve ayrılıkların panzehiri olabilir.  Mersin için de aynı şeyleri söyleyebiliriz. “Baykal-Sav” ekibinin partinin tek hakimi olduğu dönemde hiç kimse eleştiri yapma cesaretini gösteremiyordu. Çünkü, siyasetteki geleceklerinin birkaç kişinin iki dudağının arasında olduğunu biliyorlardı. “Kılıçdaroğlu-Sav” ikilisi işbaşına geldiğinde ise umutlandılar. Parti tabanının umudunu pekiştirmek gereğini hisseden Kılıçdaroğlu’nun son manevrası ile de umutlar daha çok arttı. İl yönetimleri, ilçe yönetimleri ve delegeler şimdi daha özgür. Gerçekten hak edenlerin milletvekili olması bilinci hakim olmaya başlıyor. Kılıçdaroğlu’na güvenin artması partililere de olumlu yansıyor. Kişiler için değil ilkeler ve önce insan için siyaset yapılması gerçeği etkin olmaya başlıyor.


Tarih : 21.02.2020 15:55:28
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI İLE YEREL YÖNETİMLER ARASINDA KALİTELİ VE ANLAMLI PROJELER İÇİN KATILIMIN GELİŞTİRİLMESİ
Devamı...

Tarih : 15.02.2020 19:03:38
HURDA TİCARETİNDE VERGİ UYGULAMALARI
Devamı...

Tarih : 6.02.2020 18:25:32
MERKEZ BANKASI MI, MERKEZİN BANKASI MI?
Devamı...

Tarih : 31.01.2020 12:52:21
AKDENİZ BELEDİYESİ’NDE GÜZEL İŞLER YAPILIYOR
Devamı...

Tarih : 23.01.2020 18:13:41
İNTERNET ÜZERİNDEN VERİLEN REKLAM HİZMETLERİNİN VERGİLENDİRİLMESİ
Devamı...

Tarih : 17.01.2020 08:45:54
GRUP FİRMA ADINA YAPILAN FORWARD İŞLEMLERİNDE VERGİSEL YÜKÜMLÜLÜKLER
Devamı...

Tarih : 9.01.2020 17:50:33
BEN MERSİN SEVDALISIYIM DİYEN HERKES MERSİNLİDİR
Devamı...

Tarih : 3.01.2020 16:33:10
TÜRK DİLİNİ, ULUSAL KÜLTÜRÜMÜZÜN EKSİZSİZ BİR ANLATIM ARACI DURUMUNA GETİRMELİYİZ
Devamı...

Tarih : 26.12.2019 08:54:45
DÜNYA MELEK YATIRIMCILAR FORUMU
Devamı...

Tarih : 20.12.2019 13:34:43
TÜRKİYE EKONOMİSİNİN 2019 YILI GENEL DEĞERLENDİRMESİ
Devamı...

Tarih : 13.12.2019 16:30:44
TÜRKİYE’NİN SURİYELİ SIĞINMACILAR SORUNU
Devamı...

Tarih : 5.12.2019 16:46:23
BİLANÇO ESASINA TABİ ŞAHIS İŞLETMESİNİN TÜM AKTİF VE PASİFİYLE LİMİTED ŞİRKETE DEVRİNİN VERGİ KANUNLARI KARŞISINDAKİ DURUMU
Devamı...

Tarih : 29.11.2019 13:27:55
ALLAH İNANDIRSIN DEVLETİ YÖNETMEK, CHP’Yİ YÖNETMEKTEN DAHA KOLAY…
Devamı...

Tarih : 22.11.2019 12:31:12
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI KANUNU SORUMLULARA AĞIR YÜKÜMLÜLÜKLER GETİRİYOR
Devamı...


 
Anasayfa              |               İletişim            |              Giriş Sayfam Yap              |              Sık Kullanılanlara ekle              |              Gizlilik İlkeleri
 
  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..! ahmetakin.com.tr Copyright 2011-2020 Tüm hakları saklıdır..!

URA MEDYA