< < < Geri Dön  |  Yazı Tarihi : 01.03.2011 03:11:01 | Okunma : 2394


TÜRMOB’DA DEĞİŞİM ZAMANI

TÜRMOB Başkanı (Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği) Dr. Masum Türker’in part-time (yarı zamanlı) başkanlığının hem TÜRMOB’a hem de Demokratik Sol Parti’ye verdiği zararı hep birlikte seyrediyoruz. Demokratik Sol Parti’ye verdiği zarar bizi ilgilendirmez. O durum partililerin bileceği bir iş. Ancak, TÜRMOB’a kaybettirilen kan ve kamuoyunun meslek örgütümüze olan güveninin sarsılması affedilecek gibi değil.

      Bir kez daha DSP Genel Başkanlığına seçilen Dr. Masum Türker’in, tüm meslek camiasına inat TÜRMOB Başkanlığını bırakmaması ayıptır ve günahtır. Bugüne kadar centilmenliklerini elden bırakmayan Oda Başkanlarımızın da sabırlarının son noktasına geldiklerini biliyoruz. Dr. Masum Türker’deki bu hırs ve ihtirası anlamak mümkün değil.

      TÜRMOB Başkanlığına aday olduğu süreçte kendisine en çok destek veren kişilerden birisi olarak, daha fazla yıpranmasının ve gözden düşmesinin önüne geçmesinin gerektiğini düşünüyorum. Malum Kişi ile Polonezköy Muhasebecisi’nin dümen suyunda gitmesinin Çağdaş Demokrat Muhasebeciler Grubu’nun yıpranma sürecini hızlandırdığı gözardı edilmemelidir.

      Yeminli Mali Müşavirler Odaları ile Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odalarında yapılan seçimler sonucunda, nispi temsil sistemi ile belirlenen TÜRMOB Delegelerinin (Birlik Temsilcileri) kağıt üzerinde genel sonucuna ve yapısına bakıldığında, Çağdaş Demokrat Muhasebeciler Grubu’nun birleşik olarak yüzde altmış çoğunlukta olduğu görülmektedir. Meslekte Birlik Grubu’nun ise yüzde kırk civarında bir delege gücüne sahip olduğu belirtilmektedir. Elbette bu oranlar yaklaşık değerlerdir.

      Bu durum bizlere şunu göstermektedir: Eylül ayı sonu ya da Ekim ayı başında yapılacak olan TÜRMOB seçimleri büyük bir çekişmeye sahne olacaktır. Genel Başkan adaylarının niteliği seçim sonuçlarını ağırlıklı olarak etkileyecektir. Edinilen bilgiye göre, eski Gelir İdaresi Başkanı Osman Arıoğlu’nun Meslekte Birlik Grubu’nun Başkan adayı olarak seçimlere katılacağı beklenmektedir.  Osman Arıoğlu, meslek kamuoyunun yakından tanıdığı birisi olarak TÜRMOB seçimlerinde iddialı bir aday olabilir.  Listesindeki diğer adaylar da doğru belirlendiği takdirde oy dengesinin değişeceği öngörülmelidir.

      Ayrıca, Çağdaş Demokrat Muhasebeciler Grubu’nun yirmi yıllık yönetiminin yarattığı yıpranma süreci ile iktidarın gücü de belirleyici unsurlar olarak etki edecektir. TÜRMOB seçimlerinde de nispi temsil sistemi uygulanacağından sıralama önem kazanacaktır. Listeler hazırlanırken birinci sıraya Yeminli Mali Müşavir yazıldıktan sonra ikinci sıraya bir Serbest Muhasebeci Mali Müşavir aday rahatlıkla yazılabilecektir. Sonuçta grupların aldıkları oylara  ve adayların sıralarına göre  en fazla oy alan beş Yeminli Mali Müşavir ile dört Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ya da Serbest Muhasebeci TÜRMOB Yönetim Kurulu’na seçilmiş olacaklardır.

      TÜRMOB’u bir siyasi partinin arka bahçesi haline getirerek tarafsızlığını ve bağımsızlığını kaybedenlerin, mali müşavirlik ve muhasebecilik mesleğinde yarattığı güvensizlik, meslek camiamıza telafisi çok güç zararlar vermektedir. Mali müşavirlik ve muhasebecilik mesleğinin olmazsa olmaz koşullarından olan dürüstlük, uzmanlık ve şeffaflık ilkelerini yok sayarak, sadece, serbest muhasebecilikten mali müşavirliğe geçiş sınavlarını, kelimenin tam anlamıyla özel sınav haline getirerek, sempati kazanmaya çalışmakla  bindikleri dalı kestiklerinin  farkına vardıklarında iş işten geçmiş olabilir.

      Kendilerinin ekonomik ve siyasi geleceklerini düşünmekten, bürosunda ağır angaryalar ve acımasız haksız rekabet koşulları altında çalışarak meslek mücadelesi yapan meslektaşlarımızın sorunlarını düşünmeye fırsat bulamayanlar ve görmemezlikten gelenler, çok sevdikleri koltuklarından uzaklaşma zamanlarının geldiğini unutmamalıdırlar.


Tarih : 25.09.2021 09:17:53
MERSİN’İN KIR ÇİÇEKLERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ELİYLE YEŞERİYOR
Devamı...

Tarih : 18.09.2021 19:16:27
YENİŞEHİR BELEDİYESİ ÖZGÜN PROJELERİYLE TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLUYOR.
Devamı...

Tarih : 10.09.2021 11:10:42
STOKLARDAKİ EMTİANIN İMHA EDİLMESİ
Devamı...

Tarih : 4.09.2021 14:07:12
KONKORDATO SÜRECİNDEKİ BORÇLUDAN OLAN ALACAKLAR İÇİN ŞÜPHELİ ALACAK KARŞILIĞI AYRILIP AYRILMAYACAĞI
Devamı...

Tarih : 28.08.2021 18:06:46
LOJİSTİK VE TAŞIMACILIK SEKTÖRÜNÜN YOLU 29 Eylül – 02 Ekim 2021 TARİHLERİNDE MERSİN’DE KESİŞECEK
Devamı...

Tarih : 23.08.2021 09:42:05
YATIRIMDA FİİLEN KULLANILAN VEYA KULLANILMAYAN YATIRIM KREDİLERİ VE İŞLETME KREDİLERİNE İLİŞKİN FAİZ VE VADE FARKLARININ DURUMU
Devamı...

Tarih : 14.08.2021 15:15:42
BÜYÜK ÖDÜL GECESİ 15 EYLÜL’DE MERSİN DİVAN OTEL’DE YAPILACAK
Devamı...

Tarih : 6.08.2021 18:16:34
YABANCI PARA CİNSİNDEN DEFTER TUTAN MÜKELLEFİN DÖNEM SONU İŞLEMLERİNDE KUR FARKI UYGULAMASI
Devamı...

Tarih : 31.07.2021 10:01:44
SERBEST BÖLGEYE VERİLEN TAŞIMACILIK HİZMETİNDE KDV İSTİSNASI
Devamı...

Tarih : 27.07.2021 09:19:40
“TÜRKİYE’NİN TALİBAN İNANCIYLA ALAKALI TERS BİR YANI YOK”
Devamı...

Tarih : 16.07.2021 17:42:26
BELEDİYELERDE PROJE VE FİNANS YÖNETİMİNİN ÖNEMİ
Devamı...

Tarih : 10.07.2021 09:14:49
AİLE DESTEKLERİ SİGORTASI
Devamı...

Tarih : 2.07.2021 17:45:15
ENFLASYONLA SAMİMİ MÜCADELEYİ DESTEKLEYECEK KURUMSAL YAPI GEREKİYOR
Devamı...

Tarih : 25.06.2021 17:53:27
DEVLETİN TÜMÜNE ÇÖKTÜLER!
Devamı...


 
Anasayfa              |               İletişim            |              Giriş Sayfam Yap              |              Sık Kullanılanlara ekle              |              Gizlilik İlkeleri
 
  Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz..! ahmetakin.com.tr Copyright 2011-2021 Tüm hakları saklıdır..!

URA MEDYA